تفاوت لیپوست و لیپوماتیک

لیپوماتیک به عنوان یک روش حذف چربی شناخته شده است که امروزه مورد علاقه بسیاری از افراد است. با این روش که Infrasonic Lipsaksin نیز نامیده می‌شود، می‌توان هم از شر چربی‌های اضافی خلاص شد و هم به ظاهری زیباتر رسید.

۳.در این روش کانول‌های لیپوماتیک به جلو و عقب حرکت داده می‌شوند و چربی اضافی ساکشن می‌شود. به طور خلاصه، چربی زیر پوست با ارتعاش ایجاد می‌شود در بدن کاهش می‌یابد. در عین حال، این روش بافتی را که چربی از آن خارج می‌شود، سفت می‌کند.

فعالیت‌های قبل از لیپوماتیک

لیپوماتیک را می‌توان تحت کنترل جراحی پلاستیک در محیط بیمارستان و با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی با توجه به اندازه ناحیه‌ای که قرار است چربی برداری انجام شود، انجام داد. قبل از لیپوماتیک، مناطقی که در آن حذف چربی انجام خواهد شد، در معاینه توسط متخصص مشخص می‌شود. بستری شدن در بیمارستان ۱ روز پس از لیپوماتیک اجباری است. استفاده از کرست ۱-۲ هفته بعد از عمل توصیه می‌شود. عملی است که در آن معاینه و درمان صحیح انجام شود نتایج خوبی خواهد داشت.

انواع لیپوماتیک

انواع لیپوماتیک به شرح زیر است:

لیپوماتیک کلاسیک (مرطوب)

در این روش با تزریق مایع، سلول‌های چربی متورم می‌شوند. سلول‌های چربی متورم برای جذب آماده می‌شوند. سپس سلول‌های چربی اضافی زیر پوست با لوله‌های رفت و برگشتی به قطر ۶-۲ میلی متر که به دستگاه وکیوم متصل شده است، آسپیره و نازک می‌شوند.

لیپوماتیک وازر (اولتراسوند)

در این روش نیز امواج صوتی ارتعاشی (اولتراسوند) با لوله‌های نازک به سلول‌های چربی می‌رسد که باعث تجزیه سلول‌های چربی می‌شود. سلول‌های چربی پوسیده مانند روش کلاسیک با کمک لوله‌های نازک به عقب و جلو مکیده می‌شوند.

لیپوماتیک لیزری

در این روش برخلاف لیپوساکشن وازر، سلول‌های چربی به جای صداهای ارتعاشی اولتراسونیک با کمک لیزر از حالت جامد به مایع تبدیل می‌شوند. چربی زیر پوست با کانول‌های نازک گرفته می‌شود.

مواردی که بعد از جراحی باید در نظر گرفت؟

پس از لیپوماتیک، به بیمار کرست مخصوص می‌پوشانند. فرد می‌تواند ورزش‌های سبک را در روز دهم بعد از جراحی شروع کند. پس از برداشتن کرست، نتیجه عمل به راحتی قابل مشاهده است. بیمار موظف است با رژیم غذایی مبتنی بر پروتئین مراقب رژیم غذایی خود باشد.

آیا بعد از لیپوماتیک جای زخم وجود دارد؟

اگر این کار توسط یک پزشک مجرب انجام شود و برش‌های مناسب ایجاد شود، هیچ جای زخمی بعد از عمل باقی نمی‌ماند. داشتن یک سبک زندگی سالم پس از لیپوماتیک مانند هر جراحی دیگری در جراحی زیبایی برای بیمار بسیار مهم است. افرادی که عادات غذایی خود را تغییر نمی‌دهند و سبک زندگی کم تحرک را ترجیح می‌دهند احتمال دارد به حالت قبل از عمل بازگردند. به یاد داشته باشید که یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، یا حداقل ایجاد فضا برای ورزش بیشتر در زندگی روزمره از بازگشت چربی از دست رفته جلوگیری می‌کند.

اولترازد چیست؟

کاهش وزن هدفمند و موثر از طریق اشعه اولترازد چیزی است که کاهش چربی از طریق کاویتاسیون انجام می‌شود. کاویتاسیون خود یک فرآیند فیزیکی است که در آن مایعات تحت نوسانات فشار به حباب‌های بخار تبدیل می‌شوند و سپس دوباره متراکم می‌شوند. این نوسانات فشار همچنین می‌تواند توسط اولترازد، کاویتاسیون اولتراسونیک ایجاد شود. از این روش در پزشکی پلاستیک و زیبایی برای حل کردن چربی نیز استفاده می‌شود. این درمان در اصل از ایالات متحده آمریکا می‌آید و برای پاکسازی پوست استفاده می‌شود. بعداً مشخص شد که سلولیت را می‌توان به طور مؤثری درمان کرد و چربی را با کاویتاسیون اولتراسونیک حذف کرد. با کمک سونوگرافی، سلول‌های چربی به آرامی منفجر می‌شوند و سپس به سادگی در بدن تجزیه می‌شوند.

درمان کاویتاسیون چیست؟

کاویتاسیون به یک روش درمانی با هدف کاهش چربی و شکل دهی و مدل سازی نواحی مشکل زا اشاره دارد. چربی به صورت هدفمند تجزیه می‌شود، کلاژن ساخته می‌شود و پوست سفت می‌شود. این درمان تقریبا در تمام قسمت‌های بدن استفاده می‌شود: شکم، پاها، باسن، پشت، بازوها، ساق پا یا پشت دست‌ها. می‌توان آن را در مطب پزشک، در کلینیک یا سالن زیبایی انجام داد. هیچ مداخله جراحی لازم نیست. نواحی که نیاز به حذف چربی دارند فقط در چند جلسه با امواج اولتراسونیک از بین می‌روند. این پرتو برای بیمار کاملاً بدون درد است و بسته به ناحیه انتخابی بدن حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

این درمان در اصل از ایالات متحده آمریکا می‌آید و در ابتدا فقط برای درمان عیوب پوست استفاده می‌شد. چند سال پیش بالاخره مشخص شد که روش کاویتاسیون برای رفع سلولیت نیز بسیار مناسب است.

کاهش چربی توسط اولتراسونیک چگونه است؟

درمان به چهار قرار ملاقات اساسی تقسیم می‌شود. اولین قدم در کاهش چربی از طریق اولترلسوند شامل مشاوره با پزشک معالج یا متخصص زیبایی است. در طی این قرار ملاقات، از مهم‌ترین حقایق مانند روند، مزایا و معایب اشعه اولترازد مطلع می‌شوید و برای تعیین اینکه آیا برای درمان مناسب هستید، معاینه فیزیکی خواهید شد. مرحله بعدی معاینه اولیه است. در اینجا از بیمار اندازه گیری و عکس گرفته می‌شود تا پس از پرتودهی بتوان نتایج را به طور دقیق بررسی کرد. قرار بعدی مداخله واقعی است. اساساً دو دستگاه و روش مختلف کاویتاسیون وجود دارد: کاویتاسیون MedContour و کاویتاسیون LipoSonix. در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

کاویتاسیون MedContour

دستگاه کاویتاسیون MedContour دارای مجوز قانونی و ثبت اختراع است. مکانیسم این دستگاه اولتراسونیک به این صورت است که بافت نواحی تحت درمان مکیده شده و سپس با امواج اولتراسونیک با ولتاژ فرکانس پایین تحت تابش قرار می‌گیرد. این تابش باعث می‌شود که سلول‌های چربی در بافت به صورت کنترل شده‌ای از بین بروند. این روش یک مخلوط چربی و آب ایجاد می‌کند که سپس به طور خودکار توسط سیستم لنفاوی یا کبد منتقل می‌شود و در نتیجه از بدن دفع می‌شود.

کاویتاسیون لیپوسونیکس

در روش کاویتاسیون LipoSonix از امواج فراصوت با فرکانس بالا استفاده می‌شود. به همین دلیل، فقط توسط پزشکان انجام می‌شود. دستگاه تشعشع LipoSonix گرمای زیادی را از طریق فرکانس بالای امواج اولتراسونیک تولید می‌کند که به طور مستقیم به سلول‌های چربی به شکل بسته‌ای برخورد می‌کند. پس از درمان، سلول‌های چربی تخریب شده به طور طبیعی از بدن حذف می‌شوند.

با این شکل از درمان، کاهش بافت چربی تا ۳ سانتی متر تنها پس از یک جلسه قابل مشاهده است. نتیجه طولانی مدت و نهایی درمان پس از ۸-۱۲ هفته مشاهده می‌شود. در صورت لزوم، قرار ملاقات بعدی پس از جلسات پرتو درمانی باید ترتیب داده شود. نتایج درمان نشان داده شده، تجزیه و تحلیل و مورد بحث قرار می‌گیرد. پس از عمل، به بیماران توصیه می‌شود که به رژیم غذایی سالم، ورزش کافی و خواب زیاد توجه ویژه‌ای داشته باشند. به این ترتیب می‌توانید به طور فعال از کاهش چربی حمایت کنید.

تفاوت لیپوماتیک با اولترازد

همانطور که گفته شد لیپوماتیک توسط کانول‌های رفت و برگشتی انجام می‌شود اما اولترازد توسط اشعه صورت می‌گیرد. همچنین بیمارانی برای اولترازد مناسب هستند که اصولاً نمی‌خواهند وزن کم کنند، اما می‌خواهند بافت چربی را در مناطق خاص از دست بدهند و ماهیچه‌ها را سفت کنند. اگر می‌خواهید در یک منطقه بزرگتری وزن کم کنید، لیپوماتیک انتخاب بهتری است. برای دستیابی به نتایج درمانی مطلوب، بیماران باید از نظر بدنی مناسب باشند. بنابراین نباید از نقص عملکرد کلیه یا کبد یا اختلالات قلبی یا گردش خون رنج ببرید. اختلالات متابولیک یا بارداری نیز اشعه اولترازد را رد می‌کند.

مزایای استفاده از اولترازد چیست؟

این شکل از درمان یک راه بسیار ساده و موثر برای کاهش وزن به طور خاص در مناطق کوچک است. در این روش فرد هیچ دردی احساس نمی‌کند و می‌تواند در طول کل فرآیند آرامش داشته باشد.

مزیت دیگر این است که تابش اولترازد به نتایج بسیار خوبی می‌رسد. بسته به ناحیه بدن، بین ۳ تا ۱۰ سانتی متر از محیط را می‌توان تنها از طریق تشعشع از دست داد. مزیت دیگر این است که سلول‌های چربی به طور کامل در اثر درمان از بین می‌روند به طوری که دیگر نمی‌توانند دوباره رشد کنند. همچنین مزیت بزرگ دیگر این است که درمان با اولترازد در مقایسه با سایر اشکال درمان کاهش چربی نسبتاً ارزان است.

خطرات و عوارض مرتبط با اولتراسونیک چیست؟

اولترازد طور کلی یک درمان بسیار ایمن و کم خطر در نظر گرفته می‌شود. در صورت استفاده صحیح، عوارض جانبی بسیار نادر است. در سه روز اول پس از اولترازد باید از مصرف شکر پرهیز کرد، در غیر این صورت بدن از قندی که به راحتی فرآوری می‌شود استفاده می‌کند. با این حال، تورم خفیف، کبودی جزئی و درد خفیف در عضلات تحت تابش می‌تواند بلافاصله پس از عمل رخ دهد. این کاملاً طبیعی است و معمولاً طی ۱-۳ روز خود به خود بهبود می‌یابد.

مزایای مهم استفاده از لیپوماتیک چیست؟

به لطف این روش پس از عمل، فروپاشی و سایه در بدن ایجاد نمی‌شود. کاهش قابل توجهی در سلولیت به خصوص در ناحیه لگن وجود دارد به لطف دستگاه لیپوماتیک، اعصاب، وریدها و عضلات ناحیه پوست آسیب نمی‌بینند. پس از لیپوماتیک، ادم، کبودی، بی حسی و درد بسیار کمتر است. عوارض جانبی بعد از عمل در مقایسه با سایر روش‌ها بسیار کم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *